Background
Blog

blog image

Paradajky ako nástroj produktivity

Dnes nebudem rozprávať o jedle. Zameriam sa na techniku pomenovanú podľa talianského názvu pre obľúbenú potravinu - Pomodoro Technique. Ide o pomerne jednoduchý pracovný systém, ktorý má priniesť vyššiu produktivitu. Funguje na delení práce do časovo ohraničených blokov medzi, ktorými je krátka pauza. 

 

5 krokov k produktivite

  1. Vyberte si úlohu, na ktorú sa chcete sústrediť. 

  2. Nastavte časovať na vami zvolený interval (tradične 25 minút) 

  3. Kým časovač nezvoní, pracujte na zvolenej úlohe. 

  4. Po skončení intervalu si na papier urobte značku.

  5. Doprajte si chvíľu pauzy. Dĺžku zvoľte podľa počtu značiek na papieri. Potom sa vráťte k prvému kroku.

  • Ak ich máte menej ako 4 oddychujte 5 minút

  • Po 4 odpracovaných Pomodoro cykloch oddychujte 15-30 minút 

 

Princíp je teda jednoduchý, ak dodržiavate týchto 5 pravidiel, mala by sa vaša práca stať efektívnejšou. 

 

Pomodoro appky

Na meranie intervalov toho veľa nepotrebujete. Na začiatok stačí kuchynský časovač či ten na vašom smartfóne. V obchodoch s aplikáciami však už môžete nájsť appky, ktoré túto techniku posúvajú na vyšší level. Dokážete si snimi synchornizovať váš task či project management softwér (Trello, Asana, Slack, Wunderlist) či pridať kategorizáciu úloh. Tie najzaujímavejšie vám predstavíme v budúcom článku. 

 

Výhody používania techniky Pomodoro

Zvýšená koncentrácia

 

Snáď nemusím pripomínať tú najvačšiu výhodu - efektívne využitie vášho času. Za to môže zvýšená úroveň koncentrácie. Sústrediť sa je často náročné, hlavne ak nás naraz obklopuje veľké množstvo práce s blížiacim sa deadlinom. Delenie tejto práce na 25 minútové bloky, pri ktorých sa zameriavate na konkrétnu činnosť je účinným spôsobom zbavenia sa neproduktívneho multitaskingu. 

 

Fyzická aktivita

 

Pomodoro prestávky viete využiť na rýchly strečing či zopár klikov. Okrem mentálnej prestávky tak urobíte aj niečo pre svoje telo. Nemusí ísť o náročný tréning zameraný na zlepšenie športových výkonov. Jednoduché civčenie však rozprúdi krvný obech a tak sa aj  lepšie okysličí váš mozog. 

 

Slová na záver

 

Technika Pomodoro je vhodná pre ľudí pracujucích na kreatívnych taskoch. Je samozrejmé, že tiež vyžaduje trocha cviku, no zvládnuť základné princípy je možné vo veľmi krátkom čase.

 

Ako som už spomínal, Pomodoro je naozaj jednoduchá forma delenia času. Ak sa však kombinuje s inými metódami pre zvýšenie produktivity dokáže priniesť vynikajúce výsledky. 

Nezabúdajte však, že nič sa nemá prehánať.